Skip to content

107 Sussex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Apr 9, 2004

Property Information

Block14401
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$925,000
54%
Improvement Value:$799,300
46%
Total Assessment$1,724,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,504-0.6%
2024$38,745+40.1%
2023$27,658-0.4%
2022$27,761+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 7287, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1900