Skip to content

117 Sussex St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block14401
Lot2
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,150,000
92%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,913-0.6%
2024$28,088+37.9%
2023$20,371-0.4%
2022$20,447+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900