Skip to content

63 Sussex St.(Unit C0007)Jersey City, NJ 07302

Built 2003

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block14402
Lot11
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1100
Description6S-CB-9U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
9%
Improvement Value:$919,600
91%
Total Assessment$1,011,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,580+997.0%
2024$2,058+40.1%
2023$1,469-0.4%
2022$1,475+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9359, Page 309Recorded11/20/2018

Property Sale

Sale
$594,000
DeedBook 7293, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 2003