Skip to content

63 Sussex St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 2003

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block14402
Lot11
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1114
Description6S-CB-9U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,114
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
9%
Improvement Value:$927,400
91%
Total Assessment$1,019,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,754+1005.5%
2024$2,058+40.1%
2023$1,469-0.4%
2022$1,475+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft1,114DeedBook 9700, Page 596Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 8653, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 2003