Skip to content

62 Morris St.Jersey City, NJ 07302

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 1, 1994

Property Information

Block14402
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description1S-B & CB-C-H.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$624,000
58%
Improvement Value:$456,600
42%
Total Assessment$1,080,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,130-0.6%
2024$24,281+40.1%
2023$17,333-0.4%
2022$17,398+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4708, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1956