Skip to content

66 Morris St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Apr 13, 2019

Property Information

Block14402
Lot14
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description5S-1C-14U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$898,400
90%
Total Assessment$998,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,294-0.6%
2024$22,434+40.1%
2023$16,014-0.4%
2022$16,074+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9405, Page 484Recorded5/24/2019

Property Sale

Sale
$648,000
DeedBook 8804, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 2010