Skip to content

66 Morris St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 8, 2017

Property Information

Block14402
Lot14
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description5S-1C-14U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,095
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$565,600
85%
Total Assessment$665,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,863-0.6%
2024$14,956+12.4%
2023$13,304-0.4%
2022$13,353+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft1,095DeedBook 9154, Page 74Recorded10/25/2016

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 8807, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 2010