Skip to content

204 Washington St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block14402
Lot27
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$334,800
77%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,709-0.6%
2024$9,770+40.1%
2023$6,974-0.4%
2022$7,000+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 8712, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1870