Skip to content

204 Washington St.(Unit C8002)Jersey City, NJ 07302

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 16, 2007

Property Information

Block14402
Lot27
QualifierC8002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,200
24%
Improvement Value:$359,500
76%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,600-5.7%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050-18.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

Property Built

Built

Year Built: 1870