Skip to content

75 Morris St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
May 2, 2013

Property Information

Block14403
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$952,900
47%
Improvement Value:$1,079,500
53%
Total Assessment$2,032,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,383-0.6%
2024$45,668+40.1%
2023$32,600-0.4%
2022$32,722+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 8915, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1887