Skip to content

1 Greene St.(Unit C0114)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0114
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1437
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,437
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
16%
Improvement Value:$655,600
84%
Total Assessment$780,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,431-0.6%
2024$17,540+40.1%
2023$12,521-0.4%
2022$12,568+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$799,000
Sq Ft1,437DeedBook 9852, Page 276Recorded10/3/2024

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5159, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1900