Skip to content

1 Greene St.(Unit C0501)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1905
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,905
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
12%
Improvement Value:$903,800
88%
Total Assessment$1,028,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,723-0.6%
2024$22,867+40.7%
2023$16,252-0.4%
2022$16,314+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900