Skip to content

1 Greene St.(Unit C0802)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0802
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1928
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,928
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
11%
Improvement Value:$989,900
89%
Total Assessment$1,114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,896-0.6%
2024$25,052+40.1%
2023$17,883-0.4%
2022$17,950+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900