Skip to content

1 Greene St.(Unit C0701)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 19, 2014

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0701
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1080
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,080
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
18%
Improvement Value:$584,700
82%
Total Assessment$709,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,848-0.6%
2024$15,947+40.1%
2023$11,384-0.4%
2022$11,426+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 8965, Page 964Recorded4/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900