Skip to content

1 Greene St.(Unit C0707)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$738,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0707
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0906
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage906
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
22%
Improvement Value:$456,100
78%
Total Assessment$581,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,976-0.6%
2024$13,057+40.1%
2023$9,321-0.4%
2022$9,356+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$738,000
Sq Ft906DeedBook 9756, Page 928Recorded7/5/2023

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft906DeedBook 9409, Page 232Recorded6/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900