Skip to content

1 Greene St.(Unit C0803)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 15, 2005

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0803
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1197
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,197
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
16%
Improvement Value:$672,100
84%
Total Assessment$797,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,799-0.6%
2024$17,911+40.1%
2023$12,785-0.4%
2022$12,833+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 7751, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1900