Skip to content

1 Greene St.(Unit C0806)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0806
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1019
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,019
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
20%
Improvement Value:$485,800
80%
Total Assessment$610,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,639-0.6%
2024$13,725+40.1%
2023$9,797-0.4%
2022$9,834+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 8914, Page 423

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6043, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1900