Skip to content

1 Greene St.(Unit C0807)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1,460,000
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0807
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC2095
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage2,095
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
11%
Improvement Value:$1,001,000
89%
Total Assessment$1,126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,144-0.6%
2024$25,301+40.1%
2023$18,061-0.4%
2022$18,129+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,460,000
Sq Ft2,095DeedBook 9741, Page 960Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$849,000
DeedBook 7249, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1900