Skip to content

296 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block10009
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description4S+BT-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,800
39%
Improvement Value:$769,000
61%
Total Assessment$1,266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,288-0.6%
2024$28,465+17.9%
2023$24,145-0.4%
2022$24,235+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft2,112DeedBook 9528, Page 961Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 8910, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1905