Skip to content

241 Freeman Av.Jersey City, NJ 07306

Built 1914

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block14601
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage826
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
59%
Improvement Value:$89,200
41%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913-0.6%
2024$4,943+40.1%
2023$3,529-0.4%
2022$3,542+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft826DeedBook 9163, Page 77Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3466, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1914