Skip to content

215 Freeman Av.Jersey City, NJ 07306

Built 1907

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block14601
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
36%
Improvement Value:$204,300
64%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108-0.6%
2024$7,152+40.1%
2023$5,106-0.4%
2022$5,125+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

From:

To:

DeedBook 9302, Page 864Recorded5/1/2018

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 7877, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1907