Skip to content

225 Freeman Av.Jersey City, NJ 07306

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Oct 16, 2025

Property Information

Block14601
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,805
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,400
50%
Improvement Value:$535,000
71%
Total Assessment$752,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,812-0.6%
2024$16,918+320.7%
2023$4,021-0.4%
2022$4,036+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$945,000
Sq Ft2,805DeedBook 9938, Page 538Recorded10/28/2025

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft2,805DeedBook 9748, Page 228Recorded5/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$196,000
Sq Ft1,024DeedBook 9455, Page 979Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3409, Page 510