Skip to content

210 Freeman AveJersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 27, 1984

Property Information

Block14602
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
52%
Improvement Value:$110,400
48%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145-0.6%
2024$5,177+40.1%
2023$3,696-0.4%
2022$3,709+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3421, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1915