Skip to content

458 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1969

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Feb 7, 2005

Property Information

Block14701
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,348
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
30%
Improvement Value:$317,600
70%
Total Assessment$453,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,115-0.6%
2024$10,179+40.1%
2023$7,266-0.4%
2022$7,293+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 7499, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1969