Skip to content

15 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1972

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Sep 10, 2014

Property Information

Block4305
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,305
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
35%
Improvement Value:$353,000
65%
Total Assessment$543,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,125-0.6%
2024$12,201+40.1%
2023$8,710-0.4%
2022$8,742+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

DeedBook 8995, Page 393Recorded9/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1972