Skip to content

226 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2013

Property Information

Block14702
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2SFD-3U-H-B-G-2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,836
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,500
32%
Improvement Value:$404,000
68%
Total Assessment$592,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,231-0.6%
2024$13,313+40.1%
2023$9,504-0.4%
2022$9,539+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 7526, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1910