Skip to content

244 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 17, 2006

Property Information

Block14702
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
56%
Improvement Value:$127,500
44%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420-0.6%
2024$6,460+40.1%
2023$4,612-0.4%
2022$4,629+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7865, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1915