Skip to content

208 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1911

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block14703
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,987
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
43%
Improvement Value:$212,800
57%
Total Assessment$372,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,325-0.6%
2024$8,377+40.1%
2023$5,980-0.4%
2022$6,002+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft1,987DeedBook 9869, Page 73Recorded12/23/2024

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8918, Page 502Recorded7/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1911