Skip to content

5 Apollo St.Jersey City, NJ 07306

Built 1908

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block16302
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
41%
Improvement Value:$242,800
59%
Total Assessment$408,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,129-0.6%
2024$9,186+40.1%
2023$6,557-0.4%
2022$6,582+4.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$805,000
Sq Ft2,000DeedBook 9558, Page 763Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 8750, Page 301NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/26/2010

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7411, Page 186Recorded12/3/2004

Property Sale

Sale
$222,700

From:

To:

DeedBook 7036, Page 153Recorded4/5/2003

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5642, Page 90

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4551, Page 201

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4459, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1908