Skip to content

224 Belvidere Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2018

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block14703
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,875
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
21%
Improvement Value:$580,000
79%
Total Assessment$730,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,301+30.5%
2024$12,493+40.1%
2023$8,918-0.4%
2022$8,952+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9173, Page 332Recorded1/19/2017

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 9137, Page 821Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 8237, Page 11