Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
172 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2009
Property Information
Block14705
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$105,000
94%
Improvement Value:$6,600
6%
Total Assessment$111,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,492 | -0.6% |
| 2024 | $2,508 | +40.1% |
| 2023 | $1,790 | -0.4% |
| 2022 | $1,797 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.