Skip to content

206 Delaware Ave.

Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block14705
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,343
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
47%
Improvement Value:$163,300
53%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,829-0.6%
2024$6,871+40.1%
2023$4,905-0.4%
2022$4,923+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8989, Page 99Recorded8/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1890