Skip to content

210 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2015

Property Information

Block14705
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
24%
Improvement Value:$415,600
76%
Total Assessment$543,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,145-0.6%
2024$12,221+40.1%
2023$8,724-0.4%
2022$8,757+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8954, Page 604

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8954, Page 604Recorded1/21/2014