Skip to content

188 Fairview Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2013

Property Information

Block16302
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
30%
Improvement Value:$429,800
70%
Total Assessment$613,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,706-0.6%
2024$13,792+40.1%
2023$9,845-0.4%
2022$9,882+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008