Skip to content

422 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2001

Property Information

Block14803
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,614
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
39%
Improvement Value:$318,500
61%
Total Assessment$523,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,694-0.6%
2024$11,768+40.1%
2023$8,400-0.4%
2022$8,432+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1909