Skip to content

5 Reed St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 7, 2012

Property Information

Block15001
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,700
46%
Improvement Value:$205,600
54%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559-0.6%
2024$8,613+40.1%
2023$6,148-0.4%
2022$6,171+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8309, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1900