Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
725 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 9, 2024
Property Information
Block15004
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150
Building Details
Building Class---
Description2S-F-C-1U-BG
Assessment
Land Value:$369,200
51%
Improvement Value:$354,500
49%
Total Assessment$723,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $16,160 | -0.6% |
| 2024 | $16,262 | +40.1% |
| 2023 | $11,608 | -0.4% |
| 2022 | $11,652 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.