Skip to content

300 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block13501
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
25%
Improvement Value:$541,200
75%
Total Assessment$719,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,060-0.6%
2024$16,160+40.1%
2023$11,536-0.4%
2022$11,579+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9401, Page 425Recorded5/8/2019

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7180, Page 5