Skip to content

132 Storms Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block15004
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,400
38%
Improvement Value:$350,400
62%
Total Assessment$561,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,545-0.6%
2024$12,624+40.1%
2023$9,011-0.4%
2022$9,045+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900