Skip to content

740 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1,085,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block15004
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
10%
Improvement Value:$806,500
90%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,097-0.6%
2024$20,223+40.1%
2023$14,436-0.4%
2022$14,490+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,085,000
DeedBook 9457, Page 258Recorded12/18/2019