Skip to content

692 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block15002
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description3SBT-B-C-4U-BG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
19%
Improvement Value:$741,400
81%
Total Assessment$917,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,477-0.6%
2024$20,605+40.1%
2023$14,709-0.4%
2022$14,764+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

DeedBook 9162, Page 378Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

DeedBook 8991, Page 699Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$290,500
DeedBook 8722, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1890