Skip to content

46 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block1502
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage752
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
37%
Improvement Value:$224,700
63%
Total Assessment$357,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,976-0.6%
2024$8,026+40.1%
2023$5,729-0.4%
2022$5,751+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

From:

To:

Sq Ft752DeedBook 9720, Page 328Recorded1/11/2023

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft752DeedBook 9417, Page 829NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 9145, Page 555Recorded9/16/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8368, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1905