Skip to content

167 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$211,100
Last Sale Date
Feb 1, 2010

Property Information

Block1503
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,800
46%
Improvement Value:$256,700
54%
Total Assessment$476,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,640-0.6%
2024$10,707+40.1%
2023$7,643-0.4%
2022$7,672+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,100
DeedBook 8725, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1905