Skip to content

131 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 6, 2011

Property Information

Block2604
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,025
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
48%
Improvement Value:$239,300
52%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,368-0.6%
2024$10,433+40.1%
2023$7,447-0.4%
2022$7,475+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8804, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1895