Skip to content

163 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Date
Jul 24, 1991

Property Information

Block1503
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,309
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
49%
Improvement Value:$220,600
51%
Total Assessment$434,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700-0.6%
2024$9,761+40.1%
2023$6,968-0.4%
2022$6,994+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4418, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1890