Skip to content

485 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 29, 2019

Property Information

Block1504
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,100
16%
Improvement Value:$846,700
84%
Total Assessment$1,010,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,571-0.6%
2024$22,713+40.1%
2023$16,213-0.4%
2022$16,274+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 9440, Page 663NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890