Skip to content

407-409 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jan 30, 2007

Property Information

Block2805
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
18%
Improvement Value:$794,000
82%
Total Assessment$968,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,624-0.6%
2024$21,760+40.1%
2023$15,533-0.4%
2022$15,591+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

DeedBook 9061, Page 793Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 3562, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1890