Skip to content

30 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block1505
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$605,900
41%
Improvement Value:$1,229,000
84%
Total Assessment$1,466,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,740+223.0%
2024$10,136+40.1%
2023$7,236-0.4%
2022$7,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000
Sq Ft1,462DeedBook 9893, Page 44Recorded4/10/2025

Property Sale

Sale
$985,000
Sq Ft1,603DeedBook 9887, Page 75Recorded3/18/2025

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,270DeedBook 9767, Page 950NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/31/2023