Skip to content

129 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block1505
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
55%
Improvement Value:$188,200
45%
Total Assessment$418,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,338-0.6%
2024$9,397+40.1%
2023$6,708-0.4%
2022$6,733+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7167, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1900