Skip to content

139 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block1505
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,128
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,600
52%
Improvement Value:$190,200
48%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,905-0.6%
2024$8,961+40.1%
2023$6,397-0.4%
2022$6,421+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7893, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1890